Sobota 11 maja 2024

Sprawiedliwa Transformacja - prawie 370 mln euro na zrealizowanie szeregu projektów

O aktualizacji Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, rozmawiali dzisiaj z Wicemarszałkiem Województwa Łódzkiego Zbigniewem Ziembą oraz przedstawicielami Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego samorządowcy z powiatu bełchatowskiego – Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr, Wicestarosta Jacek Bakalarczyk, Sekretarz Powiatu Katarzyna Kleska oraz przedstawiciele zainteresowanych gmin.
IMG_2047
Spotkanie odbyło się w Sali Powiatowego Urzędu Pracy w Bełchatowie.

- W temacie Sprawiedliwej Transformacji Regionu Bełchatowskiego możemy już mówić o konkretach, tzn. o projektach i naborach wniosków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, w którym do rozdysponowania w Województwie Łódzkim jest prawie 370 milionów euro – powiedziała starosta Dorota Pędziwiatr, gospodarz spotkania.

Wicemarszałek Zbigniew Ziemba podkreślił, że transformacja energetyczna jest wyzwaniem cywilizacyjnym i choć źródłem bogactwa regionu bełchatowskiego jest węgiel brunatny i produkcja energii elektrycznej w technologii konwencjonalnej, to z przyczyn oczywistych w perspektywie lat i dekad będzie się to zmieniało.

- Bełchatów musi pozostać zagłębiem energetycznym – taki jest cel strategiczny i w tym kierunku będziemy podążać. W coraz większym stopniu będzie to produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Geotermia to kolejny kierunek, a docelowo również produkcja energii w technologii nuklearnej. To zadanie ambitne i chcemy, za pośrednictwem samorządów, dać mieszkańcom narzędzia do tego, by region stał się jeszcze bardziej nowoczesny – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba zapowiadając, że transformacja będzie realizowania w trzech obszarach – gospodarka, społeczeństwo i przestrzeń.

Kwestię tego, na jakie projekty można składać wnioski, omówiła Dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Monika Olszewska.

W obszarze „Społeczeństwo w transformacji” są to m.in. inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej, cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki. I to właśnie w zakresie tych projektów o dotacje będzie aplikował Powiat Bełchatowski.

W obszarze „Gospodarka w transformacji” będzie można wnioskować m.in. o wsparcie infrastruktury badawczej, rozwój usług dla firm, wsparcie inwestycji w MŚP zwiększających ich zdolności produkcyjne, wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych.

W obszarze „Przestrzeń w transformacji” aplikować z kolei można m.in. o wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego OZE.