Sobota 27 kwietnia 2024

Srebro dla Powiatu Bełchatowskiego

W dniach 22-23 września 2012r. w Zakopanem, odbyły się IV Mistrzostwa Polski Pracowników Samorządowych w piłce nożnej. Tegoroczna edycja mistrzostw spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony samorządów. Do rywalizacji w zawodach, zgłosiła się rekordowa liczba 37 zespołów.

Mimo ogromnego zaangażowania i walki o zwycięstwo w każdym meczu mistrzostw, turniej przebiegał w doskonałej sportowej atmosferze. Wiele zespołów przyjechało na mistrzostwa ze swoimi kibicami, wśród których prym wiedli kibice z Powiatu Bełchatowskiego. Gorący doping niejednokrotnie, bardzo pomógł zawodnikom podczas swoich meczy.

Rozgrywki rozpoczęto od meczy pierwszej rundy mistrzostw, która wyłoniła liczne grono faworytów turnieju. W grupach A, B i C bardzo dobre wrażenie swoją grą zrobiły zespoły UM Nowy Sącz, oraz Miasto Inowrocław a także Miasta Sierpc, które wygrały swoje grupy. W grupie D i E najlepsze okazały się zespoły Urzędu Miasta Rabki-Zdroju i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W grupach F i G zwycięsko z rywalizacji wyszły ekipy UM w Morągu, oraz Powiatu Jasielskiego. W grupach H, oraz I najlepiej zaprezentowały się zespoły Powiatu Ostródzkiego i Miasta Lublina. Inne drużyny nie zamierzały się jednak poddawać, co widać było w drugim dniu zawodów, gdzie świetnie spisywał się zespół Powiatu Bełchatowskiego, który w pierwszym dniu zajął drugie miejsce w swojej grupie.

Drugi dzień rywalizacji przysporzył bardzo dużo emocji. Rozgrywki rozpoczęły się od meczów „Pucharu Pocieszenia Mistrzostw”. Najlepsza wśród drużyn walczących o ten puchar okazała się ekipa UG Żmigród, która pokonała w finale reprezentację UM Dębica.

W II rundzie turnieju głównego, pożegnało się z zawodami kilka zespołów należących od lat do czołówki mistrzostw. Na tym etapie, rozgrywki zakończyła drużyna Ziemi Pszczyńskiej, która zawsze do tej pory plasowała się na podium mistrzostw. Z rywalizacji odpadł również bardzo dobry zespół z Sierpca. Z silnych drużyn, które dobrze radziły sobie w pierwszej rundzie, nie uzyskały również awansu między innymi Powiat Ostródzki, UM w Morągu, oraz UM Rabka-Zdrój. Również kilka innych zespołów nie odnalazło formy z pierwszego dnia mistrzostw.

W ćwierćfinale zagrało więc kilka drużyn, które od lat meldowały się w czołówce mistrzostw, ale także kilka na które przed mistrzostwami raczej nie stawiano. W pierwszych dwóch ćwierćfinałach Samorząd Skarżyski, pokonał bardzo dobrą drużynę UM Łodzi 2-0, natomiast Miasto Inowrocław zwyciężyło 2-1 UM Nowy Sącz, w którym upatrywano kandydata do tytułu mistrzowskiego. W dwóch kolejnych ćwierćfinałach, do rozstrzygnięcia potrzebne były serie rzutów karnych. W meczach tych, Powiat Bełchatowski pokonał Powiat Chodzieski a UM Zielona Góra, okazał się lepszy od drużyny UM Radom.

Mecze półfinałowe miały różny przebieg. W pierwszym z nich, w którym zmierzyły się Samorządowcy Skarżyska i Samorządowcy Inowrocławia do ostatnich chwil ważyły się losy meczu. Ostatecznie jednobramkowe zwycięstwo zanotowała drużyna ze Skarżyska. W drugim półfinale Powiat Bełchatowski pewnie pokonując drużynę UM Zielona Góra 4-0 przebojem wdarł się do finałowego meczu, sprawiając wszystkim wielką niespodziankę. W meczu o trzecie miejsce drużyna z Inowrocławia po wyrównanej walce pokonała zespół Zielonej Góry 3:2.

W wielkim finale spotkały się drużyny Samorządowców Skarżyska i Powiatu Bełchatowskiego. Z przebiegu całego turnieju obydwa zespoły z pewnością zasłużyły na udział w finale. Mimo dużego zmęczenia zawodników całymi rozgrywkami, finał stał na bardzo wysokim poziomie. Powiat Bełchatowski lepiej rozpoczął mecz i zaraz na początku meczu uzyskał prowadzenie 1-0. Bardzo doświadczona drużyna ze Skarżyska świetnie kierowana przez najlepszego piłkarza turnieju Tomasza Hołuja, powoli zaczęła przeważać na boisku i przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść wygrywając ostatecznie 2-1.

Samorządowcy Skarżyska we wszystkich dotychczasowych edycjach mistrzostw plasowali się w czołówce mistrzostw. W dwóch pierwszych edycjach, pechowo odpadli w ćwierćfinałach, po serii rzutów karnych. Rok temu zespół ze Skarżyska uplasował się na czwartym miejscu, aż wreszcie w tym roku okazał się najlepszą drużyną i wywalczył tytuł Mistrzów Polski Samorządowców w piłce nożnej.

Największą jednak niespodziankę sprawił zespół Powiatu Bełchatowskiego, który wspierany fantastycznym dopingiem bełchatowskich kibiców dotarł aż do finału IV Mistrzostw Polski Samorządowców w piłce nożnej. W składzie Powiatu Bełchatowskiego wystąpili: Marek Jasiński, Krzysztof Borowski, Zbigniew Suski, Piotr Suski, Radosław Pytel, Andrzej Jędrzejczyk, Marek Dziedzic, Piotr Kurzawski, Sławomir Werner, Bogdan Stachowicz, Dariusz Stelmach, Robert Górski.

Robert Górski, Wydział Edukacji, Kultury i Sportu