Piątek 10 maja 2024

Straż pożarna do raportu

Państwowa straż pożarna w Bełchatowie podsumowała działalność w roku 2012.  Rok ten  był okresem  z napiętym budżetem i wzrostem ilości zdarzeń, ale - zdaniem kierownictwa jedniostki - zadania realizowano pomyślnie, a stan bezpieczeństwa pożarowego w powiecie ulegał stałej poprawie.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie podsumowała działalność w roku 2012. Tradycją jednostki jest organizowanie z tej okazji spotkania z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi, władz samorządowych powiatu i gmin, szefów Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu, kierownictwa KP Policji i Nadleśnictwa Bełchatów. Powiat Bełchatowski reprezentowali Edward Olszewski Przewodniczący Rady Powiatu, Szczepan Chrzęst Starosta Bełchatowski.

- Pomimo, że ubiegły rok był okresem trudnym, głównie z uwagi na napięty budżet i wzrost ilości zdarzeń, to zadania ustalone dla naszej formacji realizowaliśmy pomyślnie, a stan bezpieczeństwa pożarowego ulegał stałej poprawie – mówi Stanisław Krasoń, KP PSP w Bełchatowie. - W ciągu ostatnich lat działania formacja nasza przejęła wiele nowych i trudnych zadań. Sądzimy, iż realizujemy je z powodzeniem stając się profesjonalną służbą. Trzeba pamiętać, że dzisiejszy strażak nie tylko gasi pożary, ale jest także fachowcem z zakresu budownictwa, chemii, ekologii, a także udzielania pomocy medycznej. Z pewnością przyczynia się to również do wyników różnych sondaży, z których wynika, że straż pożarna cieszy się największym zaufaniem społecznym.

Państwowa Straż Pożarna jest formacją przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Zabezpieczenie naszego powiatu stanowią: 1 Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza PSP w Bełchatowie, 70 jednostek OSP, 3 zakładowe służby ratownicze. W roku 2012 roku straż pożarna w naszym powiecie  alarmowana była 1324 razy, w tym 602 razy do pożarów.

2012 (% udział )

1124

1277

1324

Podczas wszystkich zdarzeń zanotowano ogółem 23 ofiary śmiertelne (1 w pożarze, 22 w grupie zdarzeń miejscowych) oraz 173 osoby ranne. Straty materialne powstałe w wyniku pożarów oszacowano na łączną kwotę prawie 6 milionów złotych. Najczęstszą przyczyną pożaru były podpalenia umyślne (427), w dalszej kolejności nieostrożność osób dorosłych (48), wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych i elektrycznych (42), wady i nieprawidłowa eksploatacja środków transportu (24), wyładowania atmosferyczne (3), inne przyczyny (58).

W roku 2012 stan zatrudnienia wynosił w bełchatowskiej KP PSP - 87 etatów, w tym 16 aspirantów, 31 podoficerów, 22 strażaków i 3 etaty cywilne.  Wyższe stopnie otrzymało 3 oficerów, 2 aspirantów oraz 6 podoficerów.  Komendant Powiatowy nadał 3 strażakom stopień starszego strażaka.  Wystąpiono także o przyznanie odznaczeń państwowych.

Strażacy wyróżniający się w służbie otrzymali następujące odznaczenia: złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” 1 strażak, srebrny medal „Za zasługi dla pożarnictwa” 1 strażak, brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” 3 strażaków. Ponadto zastępca komendanta powiatowego bryg. Wojciech Jeleń został odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej.  Rok 2012 zapisze się w historii jednostki także sukcesem mł. kpt. Przemysława Kowalskiego – dyżurnego operacyjnego (na zdjęciu), który został laureatem konkursu „Najlepszy policjant i strażak województwa łódzkiego”.

W załączniku poniżej - biuletyn KP PSP w Bełchatowie z danymi statystycznymi dotyczącymi działalności straży w roku 2012, opisem i ilustracjami najważniejszych i najciekawszych wydarzeń z życia jednostki.

Do zdarzeń, które wymagały sporego zaangażowania służb należał bardzo duży pożar na terenie byłych zakładów bawełnianych „Fanar” w Zelowie (05.09.), gdzie palił się magazyn. Wewnątrz obiektu znajdowały się odpady plastikowe. W wyniku pożaru doszło do zawalenia się dachu środkowej części magazynu oraz naruszenia konstrukcji ścian. W trakcie rozpoznania nie stwierdzono obecności ludzi w budynku. Działania służb trwały do 8.09. Brało w nich udział 8 zastępów z KP PSP w Bełchatowie, 21 zastępów OSP z terenu powiatu oraz 7 zastępów JRG spoza powiatu. (Źródło: Biuletyn KP PSP w Bełchatowie - działalność w roku 2012).

Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu w starostwie

Zdjęcia: Krzysztof Borowski