Piątek 26 kwietnia 2024

Strażnica w Dobrzelowie po termomodernizacji

Samorząd powiatu bełchatowskiego wsparł strażaków ochotników w Dobrzelowie dofinansowując im termomodernizację strażnicy. Prace trwały ponad miesiąc. Poprzedziło je wykonanie audytu energetycznego budynku. W podsumowaniu przedsięwzięcia i tzw. odbiorze prac uczestniczyli wicestarosta Jacek Bakalarczyk, strażacy, przedstawiciele wykonawcy i pracownicy wydziału ochrony środowiska w starostwie, który od strony formalnej koordynował dotację dla OSP.
straz1
Dotacja dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzelowie wyniosła 60 tysięcy złotych. Taką sumą dofinansowano termomodernizację strażnicy (etap I). W ramach zadania docieplono około 460 metrów kwadratowych ścian zewnętrznych, wykorzystując styropian o grubości 10 cm. Wymienione zostały okna (9 sztuk) oraz drzwi zewnętrzne (2 sztuki). Otwory okienne zostały powiększone w porównaniu z poprzednimi, dzięki czemu do wnętrza budynku dostaje się więcej dziennego światła. Wykończenie ścian strażnicy stanowi elewacja z tynku mineralnego w szarym kolorze.

Strażnica przed termomodernizacją (wrzesień 2021 r.).                                Strażnica po termomodernizacji (listopad 2021 r.).

- Całość wygląda bardzo estetycznie, ale chodzi przede wszystkim o efekt ekologiczny, jakim jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną w budynku strażnicy i zmniejszenie strat ciepła – mówi wicestarosta Jacek Bakalarczyk. - Strażnica w Dobrzelowie dołączyła do kolejnych w naszym powiecie, które poddano termomodernizacji z wykorzystaniem dotacji z budżetu powiatu.
A.Zawodzińska
Zespół ds. Promocji