Czwartek 02 maja 2024

Strzelcy są z nami już od 25 lat

Jednostka Strzelecka 1001 im. Gen. Dyw. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie hucznie uczciła 25-lecie reaktywowania stowarzyszenia. Organizacja pochwaliła się swoją działalnością na wystawie pamiątek. Misja bełchatowskiego „Strzelca” została uhonorowana medalem „Pro Patria”

Jednostka Strzelecka 1001 im. Gen. Dyw. Janusza Głuchowskiego w Bełchatowie hucznie uczciła 25-lecie reaktywowania stowarzyszenia. Przedsięwzięcie objął patronatem honorowym Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Organizacja pochwaliła się swoją działalnością na wystawie, zaprosiła też na piknik patriotyczno-militarny. Misja bełchatowskiego „Strzelca” została uhonorowana medalem „Pro Patria”.

Obchody jubileuszu rozpoczęło nabożeństwo w kościele przy ul. Kościuszki w Bełchatowie. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali na plac Narutowicza, gdzie odbył się apel z głośnym akcentem salwy honorowej. Powiat bełchatowski reprezentowały Dorota Pędziwiatr, przewodnicząca Rady Powiatu oraz sekretarz Elżbieta Naturalna. W uroczystości brał też udział poseł Dariusz Kubiak.

Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” wręczył awanse na kolejne stopnie członkom z bełchatowskiej jednostki. Jubileusz stał się także okazją do wyróżnienia sztandaru „Strzelca” medalem „Pro Patria". Medal został nadany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Medal wręczył Jan Sroka, Radca Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Wręczeniem okolicznościowych statuetek „Strzelcy” podziękowali osobom i instytucjom, wspierającym ich działalność. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. samorządy powiatu i miasta, parlamentarzyści z Bełchatowa, przedsiębiorcy i osoby prywatne.

W budynku Gigantów Mocy otwarto wystawę obrazującą XXV lat „Strzelca” w Bełchatowie. Na zakończenie obchodów odbył się piknik militarny z wieloma atrakcjami dla wszystkich pokoleń mieszkańców.

Zespół ds. Promocji