Środa 15 maja 2024

Święto plonów w Rejonie Solecznickim

W dniach 12-14.09.2014 r. delegacja z Powiatu Bełchatowskiego uczestniczyła w uroczystościach zorganizowanych w zaprzyjaźnionym Rejonie Solecznickim na Litwie. Odbyły się tam Dożynki, które stały się okazją do spotkania przedstawicieli samorządów partnerskich.

Jak co roku, odbyły się tam Dożynki, które stały się okazją do spotkania przedstawicieli samorządów partnerskich. W tym roku przyjechało kilkanaście delegacji z Polski, delegacje z Białorusi i Niemiec.

Zanim rozpoczęły się uroczystości dożynkowe, w Urzędzie Rejonowym w Solecznikach odbyło się oficjalne spotkanie delegacji z merem rejonu Zdzisławem Palewiczem, w którym wzięli również udział: doradca Prezydenta RP prof. Tomasz Borecki, poseł do Parlamentu Europejskiego Waldemar Tomaszewski, prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Longin Komołowski, poseł Sejmowej Komisji ds. łączności z Polakami za Granicą Małgorzata Gosiewska.

Podczas spotkania mer przedstawił charakterystykę regionu, omówił nowe inwestycje i działania zmierzające do poprawy życia mieszkańców, a przede wszystkim podkreślił wagę współpracy z regionami partnerskimi w Polsce.

Tradycyjnie, obchody dorocznego święta plonów rozpoczęły się dziękczynną mszą św. Swoją obecnością wydarzenie to uświetniła Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, podkreślając wysokie wyniki rolników rejonu i osiągnięcia inwestycyjne. Jak co roku, uczestnicy mogli podziwiać i częstować się na stoiskach z wiejskim jadłem i ludowym rękodziełem, które przyciągały swoją różnorodnością i zapachami swojskich wyrobów i domowych ciast. Dlatego komisja konkursowa miała duży problem z wybraniem najładniejszych zagród. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia było także uhonorowanie najlepszych rolników Rejonu Solecznickiego, gdzie głównym źródłem utrzymania jest właśnie rolnictwo. Zachwyt repertuarem i kolorowymi strojami wzbudzały zespoły pieśni i tańca z Litwy i Białorusi, a gwiazdami degorocznych dożynek był Andrzej Rosiewicz i Zespół "Pieśniary", które przyciągnęły tłumy widzów.

Małgorzata Nowak

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu