Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Uczciliśmy Dzień Państwa Podziemnego

Co roku, 27 września, obchodzony jest Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości patriotyczne, związane z tym świętem, odbyły się w całym kraju, także w Bełchatowie.
główne
Mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i organizacji bełchatowskich wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji bohaterów walk o niepodległość naszego kraju w ramach uczczenia Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Złożono kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Bełchatowian przy ul. Kościuszki, w krótkiej modlitwie wspomniano poległych. Samorząd powiatu bełchatowskiego reprezentował starosta Waldemar Wyczachowski.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego uchwalono 11 września 1998 r. na pamiątkę powstania tajnych struktur państwa polskiego, które prowadziły konspiracyjną walkę z okupantem podczas II wojny światowej. Podlegały one Rządowi RP na Uchodźstwie. Polskie Państwo Podziemne było ewenementem w okupowanej Europie. W żadnym innym kraju znajdującym się pod okupacją nie stworzono w podziemiu tak organizacyjnie sprawnie działających struktur państwowych.
Zespół ds. Promocji