Sobota 27 kwietnia 2024

Uczestnicy "Kreatywnych wakacji" pokazują, czego się nauczyli

W MCK Giganty Mocy prezentowane są debiutanckie prace uczestników tegorocznych warsztatów artystycznych pt. „Kreatywne wakacje”. Obrazy i rysunki powstałe w trakcie pleneru interdyscyplinarnego można podziwiać do 18 września.

Kreatywne wakacje” zachęciły do artystycznej pracy i nauki w letnich miesiącach kilkanaście osób. Były zajęcia teoretyczne oraz warsztaty. Ich uczestnicy poznali różne techniki artystycznej wypowiedzi. Zrealizowane zostały ćwiczenia z podstaw kompozycji plastycznej, rysunkowego studium martwej natury oraz dowolnych tematów malarskich.

Trzeba zaznaczyć, że oprócz Mariusza Gosławskiego, znanego z uprawianego malarstwa kawowego z domieszką stylistyki sztuki japońskiej, osoby biorące udział w przedsięwzięciu nigdy wcześniej nie rysowały, nie poruszały problemów odwzorowania formy trójwymiarowej na płaszczyźnie, nie miały też styczności z podstawami teorii barw czy zaplanowanym, w pełni świadomym komponowaniem obrazu.

- Grupa okazała się bardzo pilna, szybko przyswajała podstawy wiedzy teoretycznej, jak i sposobu pracy zawodowego plastyka – podsumowuje projekt Przemysław Obarski, pomysłodawca i główny koordynator „Kreatywnych wakacji”. -  Chętnie sięgała również po eksperymentalne, autorskie rozwiązania instruktorów prowadzących zajęcia.

Ogółem zrealizowano około 30 prac. Większość osób to dorośli, były też obecne zdolne dzieci: Marika, lat 7 i Dominika, lat 8. Niektóre osoby zamierzają kontynuować swoją przygodę ze sztuką. Plener interdyscyplinarny pomógł im w rozwiązywaniu problemów formalnych czy doborze technik względem wybranych zagadnień twórczych. Dzięki temu mogą teraz pracować samodzielnie.

Uczestnicy projektu Kreatywne wakacje ze sztuką: Joanna Bartnicka, Mariusz Gosławski, Krzysztof Kupiec, Katarzyna Lis, Marta Matusiewicz, Klaudia Opołczyńska, Dominika Orkisz, Dorota Orkisz, Aleksandra Petrus, Judyta Spalińska, Marika Szperna, Maja Wieczorkiewicz, Monika Wieczorkiewcz. Przedsięwzięcie sfinansowało bełchatowskie starostwo.

Zespół ds. Promocji