Środa 08 maja 2024

Uczniowie I LO na wycieczce w Toruniu

„A cóż piękniejszego niż niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne?” - pisał Mikołaj Kopernik. Co takiego miał na myśli wielki astronom przekonali się uczestnicy wycieczki do Torunia, której zasadniczym celem było utrwalenie i uporządkowanie wiedzy o Kosmosie. Już po raz piąty, czyli mamy mały jubileusz, 21 października 2011 r. uczniowie klas: II A, II B i II G uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do toruńskiego planetarium.

Na sztucznym niebie w planetarium uczniowie bełchatowskiego Bronka obejrzeli filmy „Znaki na niebie” i „Makrokosmos”, które mówiły o budowie Wszechświata, pokazały rodzaje gwiazd, galaktyk, mgławic, mówiły, jak klasyfikuje się gwiazdy oraz jak one powstają i ewoluują. Uczniowie mogli się dowiedzieć o sposobach wyznaczania odległości między obiektami w Układzie Słonecznym i w Kosmosie oraz o tym, z czego zbudowany jest Wszechświat. W przerwie między seansami oglądali modele pojazdów kosmicznych, meteoryty pochodzące z różnych miejsc Układu Słonecznego. Po projekcji uczniowie uczestniczyli w zajęciach w interaktywnej sali zwanej Orbitarium, gdzie łączy się wiedzę, widowisko i wrażenia, co daje możliwość nauki poprzez zabawę. Korzystając z dostępnych w Orbitarium urządzeń można było się przekonać, w jak prosty sposób da się wytłumaczyć i zrozumieć szereg zjawisk zachodzących we Wszechświecie.

Kilkanaście kilometrów od Torunia, w Piwnicach znajduje się Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jest to największy ośrodek astronomii obserwacyjnej w Polsce. Tam uczniowie Bronka zapoznali się z metodami obserwacji astronomicznych, oglądając teleskopy optyczne i radioteleskopy. Zawodowi astronomowie oprowadzając po obiekcie, nie tylko demonstrowali nowoczesny warsztat pracy astronoma, lecz także tłumaczyli zagadnienia budowy i ewolucji Wszechświata oraz przybliżyli najnowsze osiągnięcia badawcze astronomii.

Tradycją wyjazdów do Torunia stał się spacer po pięknym Starym Mieście, zakupy świeżutkich, pachnących pierniczków i …. zdjęcia pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Urszula Kacprzak
w Bełchatowie