Wtorek 14 maja 2024

Uczniowie na jesiennej ścieżce edukacyjnej w Borowinach

W ramach propagowania edukacji ekologicznej grupa uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Bełchatowie gościła w szkółce leśnej „Borowiny”.

Już po raz kolejny Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bełchatowie zorganizował wyjazd dzieci ze szkół Powiatu Bełchatowskiego w ramach propagowania edukacji ekologicznej. Udział w wycieczce był bezpłatny.

W dniu 18 września br.  ponad 50-osobowa grupa uczniów klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Bełchatowie pod opieką nauczycielek: Agaty Kostrzewy i Ewy Domin przyjechała do szkółki leśnej „Borowiny”. Uczniowie zostali powitani przez Pana Jerzego Błaszczyka, leśniczego Nadleśnictwa Bełchatów.

W szkółce leśnej „Borowiny”  od 2 lat istnieje bardzo ciekawa ścieżka edukacji ekologicznej. Ścieżkę zrealizowało Nadleśnictwo Bełchatów ze środków własnych oraz pozyskanych z budżetu Powiatu Bełchatowskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Pan Leśniczy oprowadził grupę po ścieżce, która składa się z kilku etapów - opowieści. Najpierw dzieci poznały ssaki leśne występujące w pobliskich lasach, następnie ptaki, owady, drzewa, grzyby. Cała ścieżka jest tak przemyślana aby jak najbardziej zaciekawić młodego ekologa: dzieci nie tylko mogą zobaczyć zwierzęta na planszach dydaktycznych, ale i usłyszeć odgłosy poszczególnych ssaków, czy ptaków. Ścieżka jest także przystosowana do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Dzieci z radością powitały powiększone modele ptaków, owadów czy grzybów. Uczniowie z powodzeniem mogli przyswoić różnice w budowie pni poszczególnych drzew lub odczytać wiek drzewa na podstawie przekroju jego pnia. Długie kolejki spragnionych wiedzy,zabawy i emocji ustawiały się przed takimi eksponatami jak: drewniane cymbały, duży domek dla ptaków, sztuczne bagno. Na zakończenie ścieżki edukacyjnej- korzystając z pięknej pogody- dzieci biegnąc na bosaka na „własnej skórze” poznały różne rodzaje leśnych podłoży: szyszki, kora, patyki, igliwie.
To była naprawdę dobra zabawa!

Trzecioklasiści ze SP Nr 4 w Bełchatowie posilili się kiełbaskami upieczonymi przy ognisku, odpoczęli i wyruszyli w las w poszukiwania oznak jesieni.
To był bardzo dobrze i efektownie spędzony dzień oraz wspaniała lekcja ekologii na łonie przyrody, w miłym towarzystwie i przy pięknej pogodzie!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

(Kliknij tutaj)