Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Piątek 10 maja 2024

W hołdzie Powstańcom 1863 r.

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 2 =
Propagowanie patriotycznych postaw i miejsc pamięci narodowej oraz alternatywa spędzenia wolnego czasu podczas ferii to główne cele  „XIII Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r.”, organizowanego przez RSSK w Bełchatowie. 10 lutego 2013 r. uczestniczyło w nim 300 osób.

Propagowanie patriotycznych postaw i miejsc pamięci Powstańców Styczniowych oraz alternatywne zagospodarowanie wolnego czasu podczas trwania ferii zimowych dla uczniów to główne cele przedsięwzięcia pod tytułem „XIII Regionalny Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r.”, organizowanego przez Regionalne Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne w Bełchatowie. 10 lutego 2013 r. uczestniczyło w nim 300 osób, głównie młodzież szkolna, ale także dorośli i seniorzy. Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski objął tę inicjatywę patronatem honorowym i przekazał na jej organizację 2100 zł.

Marsz rozpoczął się w kościele w Parznie (gm. Kluki) tradycyjną Mszą św. w intencji bohaterów Powstania 1863r. i Ojczyzny. Po nabożeństwie udano się do krypty Wandy Malczewskiej (1822-1896), gdzie złożono kwiaty. W imieniu władz Powiatu Bełchatowskiego hołd słudze bożej i opiekunce ludu wiejskiego oddali Edward Olszewski – Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie i Marek Jasiński - wicestarosta.

 

Następnie uformowano zwartą kolumnę i wyruszono na trasę XIII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych 1863r., która wiodła z Parzna przez Groblę, Kluki, Kaszewice do Kurnosa II. W Kaszewicach znajduje się mogiła powstańca. Tradycją Marszu jest zatrzymanie się przy niej i złożenie kwiatów.


Po drodze czekał na uczestników postój z ciepłym posiłkiem. Dodatkową atrakcją był konkurs na strój i rekwizyt powstańczy. Jego laureatami zostali Marek Tokarek i Piotr Langkamer. Każdy uczestnik po zakończeniu marszu otrzymał potwierdzenie udziału i zaliczenia trasy. Po trzech i pięciu kolejno zaliczonych marszach każdemu uczestnikowi przysługuje brązowa i srebrna odznaka (stylizowana na znakach powstańczych) oraz książeczka, gdzie są potwierdzane marsze. Po 10 marszach każdy uczestnik otrzymuje złotą odznakę.


W tym roku zostały również przyznane przez organizatora medale okolicznościowe za długoletnią współpracę. Zostali nimi uhonorowani: ks. kanonik Tomasz Owczarek, podharcmistrz Dobromir Gierańczyk i Karol Sikora – wójt Kluk.

 

Polecamy Galerię z fotorelacją z Parzna.

 


Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu w starostwie

← powrót