Wtorek 14 maja 2024

Ćwiczenia wojewódzkie "SŁOK 2014"

Doskonalenie współdziałania, integracja sił i środków służb ratwoniczych, rozpoznanie występujących zagrożeń, to tylko niektóre z powodów, dla których na teren powiatu bełchatowskiego przybyły liczne jednostki straży pożarnej, policji oraz ratownictwa medycznego.

Jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji jak i Ochotniczych Straży Pożarnych z województwa łódzkiego mogły sprawdzić poziom swojego wyszkolenia w przygotowanych specjalnie zadaniach – symulacjach. Ich celem było również skoordynowanie prac jednostek należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z zakresu ratownictwa wodnego, technicznego i medycznego.

Dla podmiotów ratowniczych przygotowano trzy założenia:
- wypadek samochodu osobowego w wyniku, którego auto znalazło się w zbiorniku wodnym,
- zalanie jednej z okolicznych miejscowości na skutek długotrwale utrzymujących się opadów deszczu,
- oraz uniemożliwienie dostarczenie wody do turbin zasilających Elektrownię Bełchatów poprzez uszkodzenie śluz przepompowni.
Dodatkowo zastępy KSRG i pododdziały wchodzące w skład Centralnego Odwodu Operacyjnego Łódzkiej Brygady Odwodowej (m.in. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego oraz Ratownictwa Technicznego), przeprowadzić musiały ewakuację osób z terenów zagrożonych zalaniem i z zatopionego pojazdu oraz udzielić poszkodowanym pomocy.

Z powiatu bełchatowskiego w ćwiczeniach udział wzięła KP PSP i KPP w Bełchatowie oraz OSP Chabielice, Łękińsko, Łobudzice, Wola Wiązowa, Bełchatów Grocholice i Dobrzelów. Kierującym Działaniami Ratowniczymi na czas ćwiczeń wyznaczono st. kpt. Krzysztofa Kowalczyka – zastępcę komendanta powiatowego PSP w Bełchatowie.

Wojewódzkie ćwiczenia służb ratowniczych odbyły się 19 września na zbiorniku retencyjnym w miejscowości Słok.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

(Kliknij tutaj)