Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Widoczny = bezpieczny

Kilkudziesięciu rowerzystów, którzy w czwartek (15.11.) podążali ścieżką rowerową przy ul. Czaplinieckiej zostało zatrzymanych przez policję. Powodem nie było jednak łamanie przepisów. Cykliści otrzymywali w prezencie kamizelki odblaskowe. Kamizelki kupiło Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. Starostowie Szczepan Chrzęst i Marek Jasiński  wręczali je i pomagali zakładać.

Kilkudziesięciu rowerzystów, którzy w czwartek (15.11.) przed południem podążali ścieżką rowerową przy ul. Czaplinieckiej zostało zatrzymanych przez policję. Powodem nie było jednak łamanie przepisów. Cykliści otrzymywali w prezencie kamizelki odblaskowe. Wręczali je starosta Szczepan Chrzęst i wicestarosta Marek Jasiński. Funkcjonariusze Radosław Szulc i Łukasz Luba pouczali, jak ważna jest widoczność na drodze, zwłaszcza o tej porze roku z często występującymi mgłami i wczesnym ściemnianiem się. Kamizelki zostały kupione za pieniądze z budżetu Powiatu Bełchatowskiego. Są one też oznakowane logotypami Powiatu, Komendy Powiatowej Policji  i Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców i Instruktorów Regionu Piotrkowskiego. Akcja o nazwie „Widoczny – bezpieczny” towarzyszyła konkursowi „ABC bezpieczeństwa na drodze młodego kierowcy”, którego finał odbył się w ZSP nr 4.

- Reakcja naszych mieszkańców bardzo miło mnie zaskoczyła. Chętnie kamizelki odbierali i od razu zakładali – mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - Mimo późnej jesieni w kalendarzu, aura sprzyja poruszaniu się rowerem, i to było widać. Nie tylko uczniowie jeżdżą do szkół na rowerach, ale bardzo dużo innych osób porusza się po naszych ścieżkach. Cieszę się, że pieniądze, które przeznaczyliśmy na kamizelki - około tysiąca złotych - przyczynią się do poprawy naszego bezpieczeństwa, a dodatkowo sprawiły także trochę radości.

.- Bezpieczeństwo nas wszystkich jest najważniejsze, nierzadko zależy ono od zwykłego rozsądku – mówi wicestarosta Marek Jasiński. Uważam, że nigdy nie jest za dużo o tym mówić. Jako władze samorządowe włączamy się w szereg inicjatyw propagujących bezpieczne zachowywanie się czy służących podnoszeniu poziomu  wiedzy w tym zakresie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach to ważną płaszczyzną są także remonty dróg i budowa ścieżek rowerowych. Te przedsięwzięcia znajdują się na liście zadań samorządu Powiatu Bełchatowskiego w każdym roku budżetowym.

Akcja „Widoczny – bezpieczny” będzie miała kolejne edycje. Prawdopodobnie następna odbędzie się wiosną przyszłego roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia (Galerie).

Krzysztof Borowski, Agnieszka Zawodzińska - Starostwo Powiatowe w Bełchatowie