Niedziela 28 kwietnia 2024

Więcej ciepła za mniejszą cenę

Corocznie Powiat Bełchatowski wspiera ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu. Środki budżetowe na zadania i przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej  powędrują tym razem w kierunku Ruśca. Powiat wsparł 2 termomodernizacje budynków gminnych, jednego w Woli Wiązowej, drugiego zaś w Ruścu. Na ten cel zabezpieczono kwotę do 100 tys. zł, co stanowi odpowiednio po 60% wartości całych zadań.

W myśl ustawy z z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów, do przedsięwzięć termomodernizacyjnych zaliczamy m.in. ulepszenia, na skutek których następuje zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię, którą zużywa się do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej, o 10 do 25%,w zależności od typu modernizacji i wcześniejszych usprawnień.

W ramach realizacji powyższych inwestycji wykonano następujące prace:

1.docieplono ściany budynku wraz z dociepleniem cokołów oraz ościeży – łączna powierzchnia docieplenia ok. 742m2 dla obu budynków;
2.wymieniono drzwi zewnętrzne (1 sztuka).

Poprzez realizację powyższych zadań osiągnięto planowany efekt ekologiczny, w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło w okresie grzewczym. Ograniczenie poboru energii cieplnej spowoduje spadek zużycia surowców energetycznych potrzebnych do jej wytworzenia, przez co redukcji ulegnie ilość zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego, powstających w czasie eksploatacji źródła ciepła.

Dla określenia konkretnych rozwiązań i usprawnień oraz stopnia opłacalności termomodernizacji, niezbędny jest audyt energetyczny, czyli ekspertyza dotycząca zestawienia przedsięwzięć zmniejszających koszty ogrzewania. Dzięki tej opinii stwierdzić można, które modernizacje są opłacalne w badanym budynku oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne są najkorzystniejsze.

Magdalena Szymczyk

Wydział Ochrony Środowiska,