Sobota 27 kwietnia 2024

Wielki eko-festyn pełen wrażeń

Mimo kapryśnej pogody, ekologiczny piknik Powiatu Bełchatowskiego można uznać za udany. Na scenie przy Gigantach Mocy wystąpili uczestnicy Festiwalu Piosenki Ekologicznej i lokalni artyści. Stoiska gospodyń wiejskich i pszczelarzy kusiły smakołykami, a na Placu Narutowicza prezentowały się stowarzyszenia. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr witając wszystkich podkreśliła zasadnicze  cele tego dużego przedsięwzięcia, którym są edukacja ekologiczna, wsparcie dla organizacji pozarządowych, integracja mieszkańców.
GLOWNE2
Ponad dwudziestu wykonawców, tj. solistów i zespołów, reprezentujących szkoły z powiatu bełchatowskiego,  wzięło udział w Powiatowym Festiwalu Piosenki Ekologicznej. Zadaniem wykonawców było zaśpiewanie jednej piosenki, dedykowanej – najogólniej mówiąc -ochronie przyrody, jej pięknu, oszczędzaniu i szanowaniu naturalnych zasobów Ziemi. Artyści, a zwłaszcza ci najmłodsi,  zaprezentowali się w kolorowych kostiumach przygotowanych z naturalnych materiałów lub surowców wtórnych promując w ten sposób ich recykling. Na to jury także zwracało uwagę. Ustalenie werdyktu nie było łatwe dla Anny Serafińskiej, Pawła Bauera – laureatów Szansy na Sukces Opole 2020 oraz Pawła Filipka, pianisty , akordeonisty i saksofonisty. Wszyscy uczestnicy festiwalu otrzymali upominki za udział , natomiast najlepsi wykonawcy w poszczególnych kategoriach wiekowych odebrali nagrody z rąk starosty Doroty Pędziwiatr i Katarzyny Kleski, Sekretarza Powiatu.

Podsumowanie Powiatowego Festiwalu Piosenki Ekologicznej 2022
Laureaci w poszczególnych kategoriach i nagrodzone piosenki:
- przedszkola
I. Zespół „Kropelki” ( Przedszkole Samorządowe nr 6)  - "Piosenka o zdrowej wodzie"
II. Zespół „Żabki” (Akademia Przedszkolaka „Jabłuszko”) -  „Każda żabka  jest dziś happy”
III. Zoja Dziankowska, Kornelia Mielczarek (Przedszkole Samorządowe nr 8) – „Bardzo zielona piosenka”

- szkoły podstawowe (kl.I-III)
I. Pola Florczak (SP w Chabielicach) – „Drzewo”
II. Gabriela Grębosz (SP nr 3 w Bełchatowie) – „Pszczela rodzina”
III. Antonina Gawron (Zespół Szkolno-Przedszkolny w Domiechowicach) – „Eko-kultura”

- szkoły podstawowe (kl.IV-VIII)
I. Filip Kukuczka (SP w Chabielicach) – „Ekonomiczna wojna”
II. Antonina Stępień (SP nr 12 ) – „Pięknie żyć”
III. Lena Sobieraj z chórem „Kantylenka” (SP nr 12) – „Chwytam wiatr”

- szkoły ponadpodstawowe
I. Maria Szmigielska (II LO w Bełchatowie) – „Jak obłok”

Podczas Eko-pikniku trwał konkurs na najsmaczniejszy miód. O werdykcie zdecydowali mieszkańcy. Najbardziej smakował im miód z pasieki Zbigniewa Świątkowskiego. Na drugim miejscu podium stanęła Joanna Kulczyńska, a na trzecim Marian Błaszczyk. Laureaci otrzymali puchary.

Z miłymi wspomnieniami ze spotkania z mieszkańcami i innymi organizacjami pozarządowymi wróciły do domów stowarzyszenia. W X Pikniku Stowarzyszeń, organizowanym przez bełchatowskie starostwo, uczestniczyło trzydzieści podmiotów. Wzięły one udział w losowaniu voucherów o wartości 400 zł na usługę reklamową. Te nagrody trafiły do Klubu Wzajemnej Pomocy „Przyjaciel”, stowarzyszenia „Łączy nas Bełchatów” i Związku Strzeleckiego „Strzelec”.

Wydarzeniu towarzyszyły degustacje różnych potraw i wypieków. Stoiska gastronomiczne przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich z Załuża i Niedyszyny. Na odwiedziny gości przygotowały się też stowarzyszenia, które częstowały słodyczami, bułeczkami, owocami, ale przede wszystkim informacjami o swojej działalności. Na stoisku Amazonek można było poćwiczyć umiejętność badania piersi, a u ratowników resuscytację. „Strzelcy” pochwalili się sprzętem militarnym i strojami maskującymi. Podopieczni WTZ w Bełchatowie, którymi opiekuje się Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, prezentowało na swoim stoisku m.in. prace plastyczne i rękodzieło. W wydarzeniu wzięli udział również  strażacy, policjanci i leśnicy. Wszyscy przybliżali odwiedzającym charakter swojej pracy przy okazji edukując np. o bezpieczeństwie w lesie czy na drodze. Była to gratka, zwłaszcza dla dzieci. Dodając, że na milusińskich czekały także bezpłatne lody, wata cukrowa i popcorn, śmiało można stwierdzić, że wróciły do domów z niezapomnianymi wrażeniami.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji