Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Wspólna modlitwa, rajd i marsz w hołdzie dla niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość patriotyczna w Bełchatowie odbędzie się w świątyni przy ul. Czyżewskiego. Mieszkańcy wezmą udział w nabożeństwie, ale także rajdzie rowerowym czy marszu.
48
W parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika rozpocznie się o godz. 10 nabożeństwo w intencji Ojczyzny, którego uczestnikami są co roku nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, firm, organizacji politycznych i społecznych. Tegoroczną Mszę św. będzie celebrował abp Adam Lepa. Następnie uczestnicy uroczystości zgromadzą się na placu przed świątynią, by wysłuchać apelu poległych i przysięgi nowych członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW JS 1001. następnie pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej zostaną złożone kwiaty. Po tej oficjalnej części w parku na Placu Wolności zaśpiewają Promienie Bełchatowa, a mieszkańcy będą mogli poczęstować się żołnierską grochówką.

Dla chcących inaczej, niż tradycyjnie, upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości ciekawą jest propozycja udziału w Rajdzie Niepodległości, organizowanym przez bełchatowskie starostwo i stowarzyszenie „Zgrzyt” (11 listopada, g. 11 zbiórka przed urzędem przy ul Pabianickiej) lub Marszu Niepodległości, który odbędzie się w sobotę, 12 listopada.  Marsz rozpocznie się zbiórką przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. czyżewskiego w Bełchatowie i powiedzie do wsi Bukowa, gdzie urodził się gen. dyw. Janusz Głuchowski. Postać generała zostanie przypomniana podczas krótkiej prelekcji. Marsz organizuje bełchatowski ZS „Strzelec” przy wsparciu finansowym starostwa (1200 zł). Udział w nim jest bezpłatny. Oprócz dużej dawki wiedzy i wysiłku fizycznego, zapewniony też będzie poczęstunek i ognisko.

Zespół ds.Promocji