Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 09 maja 2024

Wycieczka o zapachu lasu i smaku miodu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 7 =
Grupa uczniów z klas V – VIII ze Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie uczestniczyła w wycieczce do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. To jeden z siedemdziesięciu wyjazdów, organizowanych bądź współorganizowanych przez bełchatowskie starostwo w ramach edukacji ekologicznej mieszkańców.
glowne las
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich leży pomiędzy Łodzią, Brzezinami a Strykowem i stanowi część Wyżyny Łódzkiej. Celem istnienia parku jest ochrona unikalnych na terenie Polski Środkowej wyżynnych krajobrazów. Najwyższy punkt na tym terenie leży na wysokości 284 m n.p.m. Duże wysokości względne, nadające krajobrazowi wyżynny charakter, można zaobserwować z wielu punktów widokowych. Zalesienie parku jest niewielkie, jednak znajdują się w nim takie „perełki”, jak największy w centralnej Polsce las bukowy – Las Janinowski, czy największy w Europie kompleks leśny w granicach miasta – łódzki Las Łagiewnicki. Tutaj biorą swoje początki liczne rzeki i strumienie tworzące gęstą sieć wodną, której towarzyszą szuwary, torfowiska, kwieciste łąki i roślinność łęgowa. Uczniowie mieli okazję zobaczyć najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty parku chronione w rezerwatach przyrody, takich jak Las Łagiewnicki, Parowy Janinowskie i Struga Dobieszkowska.

Młodzież odwiedziła także pasiekę w Lipce. Pszczelarz Dariusz Serafiński opowiadał bardzo interesująco o życiu pszczół. Wyjaśnił, co to jest rodzina pszczela i jak wygląda podział prac w ulu, jak rozwija się pszczoła od jajeczka do dorosłego osobnika, jak długo żyje pszczoła, ile pszczół jest w ulu, czego potrzebują pszczoły do życia, jak walczą z wrogami. Uczniowie mieli też okazję obserwować żywe pszczoły w ulach pokazowych oraz zobaczyć narzędzia, którymi posługuje się pszczelarz podczas pracy w pasiece. Oprócz zdobycia cennej wiedzy o tych niesamowitych owadach, uczestnicy wycieczki skosztowali kilku rodzajów miodu: rzepakowego, leśnego, gryczanego i nawłociowego. Wycieczka została dofinansowana przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie.
Referat ds. edukacji ekologicznej
Wydział Ochrony Środowiska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

 
← powrót