Niedziela 28 kwietnia 2024

Wyruszyli szlakiem wojskowych umocnień polowych z 1939 roku

Schrony bojowe, linia umocnień nad brzegiem Rakówki oraz VII Święto Pieczonego Ziemniaka były celem kolejnej wyprawy rowerowej mieszkańców powiatu bełchatowskiego. Rajd w kolorze brązowym odbył się w sobotę 3 września o godz. 13

3 września (sobota) odbył się kolejny powiatowy rajd rowerowy "Szlakiem Polskich umocnień polowych z 1939 r." Rozpoczął się jak zwykle przy budynku Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Mimo zapowiedzi, iż będzie to trudna trasa terenowa wzięło w nim udział prawie 90 osób. Najmłodsza uczestniczka miała 9 lat, a najstarszy uczestnik 74.

Rowerzyści wyruszyli ul. Mielczarskiego, Czapliniecką, Wojska Polskiego docierając do Księżego Młyna i schronu nr 1. Następnie rajdowicze przejechali kilkaset metrów do Oleśnika, gdzie przy trasie rowerowej znajduje się kolejny schron. Do następnego bunkru uczestnicy rajdu musieli dostać się piaskową drogą pośrodku lasu pomiędzy Oleśnikiem a Rząsawą. Przy każdym schronie Maciek Kuszneruk wygłosił prelekcję historyczną w formie luźnej gawędy, opisując sposób budowy schronów bojowych na linii Widawki oraz opowiedział krótką historię walk pod Bełchatowem w 1939 r.

Kolejną atrakcją były umocnienia ziemne w pobliżu Wyru. Następnie rowerzyści jadąc przez Oleśnik i Kurnos dotarli do Kaszewic, gdzie Stowarzyszenie "Moja Wieś Mój Dom" zorganizowało imprezę pn. "Święto pieczonego ziemniaka". Uczestnicy rajdu poczestowani zostali wiejskimi specjałami- wędlinami, ciastem, domowymi przetworami oraz napojami. Odbył się także konkurs smażenia placków ziemniaczanych. Drużyny złożone z rowerzystów zdobyły w nim 2 i 3 miejsca. Po godzinie 17-tej odbyła się dyskoteka w plenerze.

Załoga Rowerowa Zgrzyt i powiat bełchatowski pragną podziękować Stowarzyszeniu Moja Wieś, Mój Dom z Kaszewic za wspaniałą imprezę oraz życzą kolejnych udanych i tak perfekcyjnie zorganizowanych spotkań.

Fotorelacja z brązowego rajdu w Galeriach

Kolejna, a zarazem ostatnia w tym roku wyprawa odbędzie się 11 listopada (piątek) pn. III Powiatowy Rajd Niepodległości i liczyć będzie 30 km. Zaplanowana biało-czerwona trasa prowadzić będzie z Bełchatowa przez takie miejscowości jak Oleśnik, Kurnos, Kaszewice (złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Pomniku Powstańców Styczniowych na cmentarzu  parafialnym w Kaszewicach), Kuźnicę Kaszewską, Nowy Janów oraz Słok Rząsawę.

Zespół ds. Promocji