Wtorek 19 marca 2024

Wytchnienie dla opiekunów osób niepełnosprawnych - PCPR przyjmuje wnioski

Rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz opiekunowie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą uzyskać wsparcie, odciążające ich doraźnie od trudu zajmowania się swoimi podopiecznymi. Taką pomoc, tzw. opiekę wytchnieniową umożliwia program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa - edycja 2023", finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego. Powiat Bełchatowski przystąpił do tego programu, na co pozyskał ponad 110 tysięcy złotych. Termin składania wniosków w PCPR mija 17 kwietnia br.
pcpc
Opieka wytchnieniowa polega, najogólniej mówiąc, na na czasowym zastąpieniu rodziny w opiece nad niepełnosprawnym. Osoba niepełnosprawna dostaje profesjonalną opiekę, a opiekun wytchnienie.

Powiat Bełchatowski przystąpił do realizacji Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa - edycja 2023". Udział w programie umożliwia uzyskanie doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi, tzw. opieki wytchnieniowej. Po taką pomoc mogą sięgnąć członkowie rodzin lub opiekunów, sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi.

Program ma zapewnić:
1) wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin i opiekunów sprawujących opiekę nad ww. osobami;
2) wsparcie finansowe gmin i powiatów w zakresie realizacji usługi wytchnieniowej.

Realizatorem działań programowych jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie, które oferuje w ramach programu usługę wytchnieniową w formie pobytu dziennego w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Nabór wniosków o świadczenie usług opieki wytchnieniowej trwa do 17 kwietnia br.

Osoby zainteresowane uzyskaniem usług opieki wytchnieniowej, świadczonej przez PCPR, proszone są o kontakt z PCPR (ul. Czapliniecka 66 w Bełchatowie, tel. 44 715 22 63, kom. 690 141 700).
Źródło: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bełchatowie
Foto: pixabay