Sobota 27 kwietnia 2024

Z ks. prałatem Kaniewskim o szansach pomocy matkom

Ks. prałat Stanisław Kaniewski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie Archidiecezji Łódzkiej, był gościem starosty Waldemara Wyczachowskiego. Tematem spotkania były możliwości utworzenia w powiecie Domu Samotnej Matki
Ks. prałat Stanisław Kaniewski i starosta Waldemar Wyczachowski rozmawiali o możliwościach pomocy samotnym matkom

Ks. prałat Stanisław Kaniewski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie i przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej Łódzkiej, spotkał się ze starostą Waldemarem Wyczachowskim. Tematem rozmów były możliwości utworzenia w powiecie bełchatowskim Domu Samotnej Matki. Ks. prałat Stanisław Kaniewski jest założycielem pierwszego w Archidiecezji Łódzkiej Domu Samotnej Matki. Placówka działa w Łodzi, a na przestrzeni ostatnich 20 lat z jej pomocy skorzystało ponad 1000 kobiet i 2500 dzieci.

- Byłoby to miejsce pozwalające zapewnić schronienie i bezpieczeństwo kobietom (w ciąży oraz z małoletnimi dziećmi), znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej - podkreśla Waldemar Wyczachowski. - Podczas spotkania z ks. prałatem Stanisławem Kaniewskim rozmawialiśmy o wszelkich aspektach funkcjonowania DSM oraz potencjalnych możliwościach utworzenia go w naszym powiecie. Należy podkreślić, iż działalość takiej plcówki, to przede wszystkim zapewnienie podstawowych potrzeb bytowych oraz umożliwienie kobietom powrotu do normalnego i samodzielnego życia.

Najstarszą tego typu placówką w Archidiecezji Łódzkiej jest Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi, który istnieje od 1991 roku. Od 2000 roku funkcjonuje jako jednostka organiacyjna Centrum Służby Rodzinie w Łodzi pod dyrekcją ks. prałata Kaniewskiego. W wybudowanej kilka lat temu nowej siedzibie przy ul. Broniewkiego w Łodzi przeznaczono 60 miejsc dla kobiet i dzieci. Budynek przystosowany jest również dla osób niepełnosprawnych. Na przestrzeni 20-letniej działalności z pomocy Domu Samotnej Matki skorzystało ponad 1000 kobiet i 2500 tys. dzieci.

Joanna Zawada
asystent starosty