Czwartek 09 maja 2024

Z wizytą w Muzeum Techniki w Warszawie

12 października 2011 r. uczniowie kl. I B i II G uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Techniki w Warszawie finansowanej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Przedsięwzięcie miało charakter edukacyjny, więc uczniowie uczestniczyli w trzech lekcjach prowadzonych przez pracowników muzeum przy wykorzystaniu zgromadzonych eksponatów.

Temat jednej z nich to „Ciekawa fizyka”. Zgodnie z nim uczniowie, wykonując doświadczenia, zapoznawali się z prostymi prawami fizyki formułowanymi przez uczonych od XVII do XX wieku. Kolejne zajęcia realizowały temat: „Od korby do chipa”. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z pierwszymi maszynami liczącymi się zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Wreszcie przyszedł czas na wykład o energii odnawialnej sprzężony z wystawą na ten temat. Uczniowie mogli sobie uzmysłowić, iż przyroda w którymś momencie przestanie kredytować rozwój globalnej cywilizacji, zabraknie konwencjonalnych surowców energetycznych. Co wtedy? Wystawa pokazywała, że węgiel, ropę i gaz ziemny mogą w pewnym stopniu zastąpić źródła ekologiczne: woda, wiatr, słońce i biomasa. Centralnym punktem tej lekcji była prezentacja makiety Domu Przyszłości, który produkując więcej energii niż sam mógł zużyć, zapewnia mieszkańcom dużo naturalnego światła i przestrzeni. Domy tego typu przestały już być tylko marzeniem architektów i futurystów i stały się faktem.

Zdobywanie wiedzy może być niezwykle pasjonujące i ,jak pokazuje to Bronek, nie musi odbywać się tylko w murach szkoły.

Urszula Kacprzak
w Bełchatowie