Środa 08 maja 2024

Ze Stefanem i Nelly w rocznicę Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia Nelly i Stefan Hellwigowie znów pojawią się na ulicach Bełchatowa, przypominając o 96. rocznicy Cudu nad Wisłą. Przez miasto przejdzie pochód, odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny

Stefan i Nelly Helwigowie, para, której tragiczne losy splotły się z wielką historią, po raz kolejny przypomni bełchatowianom wydarzenia 1920 roku. W 96. rocznicę Bitwy Warszawskiej ulicami Bełchatowa przejdą mieszkańcy miasta i powiatu. Pochód pomaszeruje od parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego do Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Kościuszki. Na czele korowodu pojedzie konna bryczka, w której zasiądą młodzi bełchatowianie, ubrani w epokowe kostiumy, symbolizujący historyczne postaci bełchatowskiego dziedzica i jego żony, Stefana i Nelly Hellwigów.

- Jak co roku uczcimy rocznicę Cudu nad Wisłą w szczególny sposób, bo przypominając historię bełchatowian Stefana i Nelly – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału w uroczystościach. To ważne, abyśmy pamiętali o tak znaczących wydarzeniach, jak Bitwa Warszawska, one budują naszą historię, nasz patriotyzm i tożsamość.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godz. 10.30 w kościele przy ul. Czyżewskiego. Pod tablicą pamiątkową ku czci peowiaków i ochotników miasta Bełchatowa, poległych w walkach o niepodległość Polski, zostaną złożone kwiaty. Następnie uczestnicy przejdą do Parku Olszewskich przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, gdzie na grobie Stefana i Nelly Helwigów starosta złoży symboliczną wiązankę kwiatów w imieniu mieszkańców. Następnie pochód przejdzie do Parafii Narodzenia NMP. Tam odbędzie się apel poległych, salwa honorowa i zostaną złożone kwiaty. O godz. 12 w ogrodach parafialnych rozpocznie się msza polowa w intencji Ojczyzny.

Uroczystości organizuje Związek Strzelecki „Strzelec” przy finansowym wsparciu powiatu bełchatowskiego oraz współpracy z parafiami Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika.

13 sierpnia na błoniach koło Muzeum Regionalnego z okazji Święta Wojska Polskiego odbędzie się piknik rekonstrukcyjno-historyczny pod patronatem bełchatowskiego starosty. W setną rocznicę użycia bojowego czołgu prezentowana będzie polska i niemiecka broń pancerna z 1939 roku. O godz. 16.30 w Muzeum Regionalnym o działaniach 2. batalionu czołgów lekkich w rejonie Jeżowa i Rozprzy opowie Mariusz Zimny. Od godz. 17.30 będzie można oglądać polską i niemiecką broń pancerną i przeciwpancerną. Piknik organizują: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich i Muzeum Regionalne przy wsparciu miasta i powiatu.

Bitwa Warszawska, jako decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, stoczona w 13-15 sierpnia 1920 przez wojsko polskie z Armią Czerwoną, przesądziła o zachowaniu niepodległości przez Polskę oraz zatrzymaniu rozprzestrzenienia się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Po stronie polskiej zginęło ok. 4,5 tys. żołnierzy, 22 tys. zostało rannych i 10 tys. zaginionych.

W wojnie stracił życie, zgłaszając się do armii na ochotnika, Stefan Hellwig, dziedzic dworu, w którym obecnie mieści się bełchatowskie muzeum. Jego żona Aniela (Nelly) pomagała rannym żołnierzom jako sanitariuszka. Po informacji o śmierci męża Nelly wyjechała na front, w okolice Hrubieszowa, by odszukać jego ciało. Jak głosi jeden z historycznych przekazów, zwłoki były tak zmasakrowane, że Nelly rozpoznała je dzięki wyszytym inicjałom na bieliźnie. Po przewiezieniu ciał zmarłego do Warszawy, zrozpaczona Nelly targnęła się na swoje życie. Oboje byli bardzo młodzi, ona miała 25 lat, on 33. W ich pogrzebie w Bełchatowie wzięły udział tłumy ludzi. Małżonkowie pochowani są w grobie przy dworku, w miejscu ich narzeczeńskich spotkań.

Zespół ds. Promocji