Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Zespół kryzysowy spotkał się w starostwie

W bełchatowskim starostwie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów, służb i instytucji omówili bieżące sprawy dotyczące bezpieczeństwa w naszym powiecie. Skupiono na się akcji zimowego utrzymania dróg i wysłuchano sprawozdań Sanepidu na temat stanu jakości wody do spożycia na terenie powiatu oraz Rejonu Energetycznego na temat stanu sieci i urządzeń elektroenergetycznych.
glowne
Posiedzenie prowadził Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Zebrani zostali zapoznani z informacjami dotyczącymi akcji zimowego utrzymania dróg na drogach powiatowych i miejskich.

- Akcję „zima” prowadzimy w pełnym wymiarze od dwóch dni, do chwili obecnej nasze pługopiaskarki i ciągniki z pługami przejechały łącznie prawie prawie dwa tysiące kilometrów, wyjeżdżając z bazy 20 razy - przekazał Tomasz Jachymek, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Bełchatowie. - Do posypywania powiatowych dróg zużyliśmy 100 ton mieszanki. Do chwili obecnej na naszych drogach nie doszło do żadnej kolizji czy wypadku spowodowanego złym stanem nawierzchni, wszystkie drogi są przejezdne.

O stanie dróg na terenie miasta mówił z kolei Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Urzędu Miasta w Bełchatowie. Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej uruchomiło specjalny nr telefonu, pod którym mogą dzwonić mieszkańcy Bełchatowa i zgłaszać problem nieodśnieżonej ulicy czy chodnika. Pod nr tel. 509 361 264 dyżuruje osoba koordynująca akcję „Zima”. Dzwonić można przez 24 h – 7 dni w tygodniu. Ponadto magistrat zachęca do zainstalowania w telefonie aplikacji „BLISKO”. Jest to bezpłatna aplikacja, którą z myślą o mieszkańcach uruchomił urząd miasta. Zagrożenia pogodowe, inwestycje w mieście, utrudnienia w ruchu czy wydarzenia kulturalne i sportowe - te wszystkie informacje mieszkańcy Bełchatowa mają na wyciągnięcie ręki, a dosłownie w swoim telefonie.

Miasto odpowiada za utrzymanie 175 kilometrów ulic, chodzi o drogi gminne i powiatowe. Warto przypomnieć, że za zimowe utrzymanie dróg na osiedlach odpowiedzialni są zarządcy terenu. I tak, np. na osiedlach Okrzei i Słonecznym za odśnieżanie uliczek odpowiada BSM. Z kolei na osiedlach: Dolnośląskim, Budowlanych, POW, Wolności, czy Tysiąclecia miasto lub zarządcy nieruchomości.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy