Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Zespół przyjrzał się bezpieczeństwu

Niepokojące dane o wzroście liczby wypadków drogowych i kolizji w powiecie napływają od bełchatowskiej policji. O bezpieczeństwie w powiecie, nie tylko na drogach, rozmawiano podczas spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
5

W bełchatowskim starostwie odbyło się cykliczne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania przedstawiciele samorządów, służb i instytucji omówili bieżące sprawy dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa w naszym powiecie.

Z danych policji wynika, że w roku 2016 odnotowany został 15% wzrost zagrożenia w odniesieniu do wypadków drogowych i w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015. Niezbyt korzystnie wygląda porównanie wypadków w których osoby poniosły śmierć, gdyż zanotowano taką samą liczbę zdarzeń (11). Pocieszającym jest natomiast fakt, że przy takiej samej ilości zdarzeń śmierć poniosło o 5 osób mniej. Wzrosła natomiast o 13% liczba osób rannych. Odnotowano również nieznaczny wzrost liczby kolizji.  Opierając się na powyższych danych I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie mł. insp. mgr Tomasz Jędrzejczyk stwierdził, że niepokojącym zjawiskiem w roku 2016 jest wzrost ogólnej liczby wypadków i kolizji.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zapoznał się z informacjami dotyczącymi choroby afrykańskiego pomoru świń, która rozprzestrzenia się na terenie Polski. Według Głównego Lekarza Weterynarii na terenie naszego kraju wystąpił dwudziesty trzeci przypadek tej choroby u świń domowych od początku wystąpienia ASF w Polsce, tj. od lutego 2014 roku., a aż dwudziesty w bieżącym roku. Służby weterynaryjne stwierdziły 112 przypadków ASF u dzików. Na terenie powiatu bełchatowskiego do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku tej choroby. Sytuację w tym temacie referował Henryk Wojciechowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii.
Ostatnim punktem obrad była informacja o bezpieczeństwie w szkołach i placówkach prowadzonych przez bełchatowskie starostwo za rok szkolny 2015/2016, którą przedstawił Arkadiusz Kubik z wydziału edukacji, kultury i sportu.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy