Sobota 27 kwietnia 2024

Zwiedzamy Polskę

W dniach 29-30.09.2012r. grupa wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych Dom Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej i Ośrodek Interwencyjno-Socjalizacyjny w Bełchatowie spędzała czas na wycieczce integracyjnej, turystyczno – krajoznawczej, na trasie: Inwałd, Wadowice, Bochnia, Kraków, Ojcowski Park Narodowy, Pieskowa Skała, Ogrodzieniec.

W Inwałdzie dzieci i młodzież mogli zapoznać się ze znanymi światowymi budowlami przedstawionymi w miniaturze (Wieża Eiffela, Statua Wolności, Koloseum, piramidy egipskie itp.) oraz skorzystali z wielu atrakcji oferowanych przez Park Miniatur.

Kolejnym punktem wycieczki były Wadowice. Wychowankowie odwiedzili Dom Rodzinny Jana Pawła II, a także Bazylikę Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, która odegrała znaczącą rolę w życiu młodego Karola Wojtyły.

Jedną  z najciekawszych atrakcji naszej wyprawy było zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni, a przede wszystkim nocleg w kopalni – 250 m pod ziemią. Ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach zrobiły prezentacje multimedialne, z których podopieczni dowiedzieli się o historii powstania soli, kopalni, sposobach wydobycia soli, jej wartości i znaczeniu w średniowiecznej Europie. Pierwszy dzień wycieczki zakończył się dyskoteką w podziemiach.
    Drugi dzień rozpoczęliśmy przejazdem do Krakowa. Wychowankowie zwiedzili Wawel i  Stare Miasto, zapoznali się z historią pierwszej stolicy Polski. Kolejnym punktem wycieczki był Ojcowski Park Narodowy. Dzieci i młodzież podziwiali atrakcje przyrodnicze parku, a w szczególności Dolinę Prądnika, Maczugę Herkulesa, ciekawe skały wapienne i Zamek w Pieskowej Skale. Następnie wyruszyliśmy Szlakiem Orlich Gniazd do Ogrodzieńca, by zwiedzić ruiny tamtejszego zamku. Wychowankowie z zainteresowaniem słuchali informacji na temat historii Polski, krain geograficznych oraz bogactw naturalnych. Wieczorem szczęśliwi i pełni wrażeń dotarliśmy do Bełchatowa.

Wycieczka była możliwa dzięki zaangażowaniu wychowawców z Ośrodka Interwencyjno - Socjalizacyjnego oraz osób prywatnych i instytucji. Są wśród nich:

- Fundacja „Pomagamy Dzieciakom Ziemi Łódzkiej” w Bełchatowie;
- Wojciech Karłowski Business Solutions w  Bełchatowie;
- Kusy sp. j. PPHU Przetwórstwo Mięsne w Korczewie;
- Mielczarek J.S.R.J. sp. j. w Woli Wiązowej;
- PUH Hurtex w Zawadach;
- Rolniczo - Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie;
- Rzeźnictwo – Wędliniarstwo Dominik Marczak w  Dobrzelowie;
- Ubojnia Marczak Florian i Alina w Bełchatowie;
- Piekarnia Szczepańscy s.c., w Bełchatowie;
- Społem PSS w Bełchatowie;
- Agata Raszewska, Jacek Zakrzewski, Producent Wyrobów Cukierniczych w Bełchatowie;
- Pamapol S.A. w Ruścu;
- Nowakowskie Zakłady Przetwórstwa Mięsnego w Sławnie;
- Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Radomsku;
- Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach;
- „Zamek” Sp. z o. o. w Ogrodzieńcu;
- Restauracja „Pod Smoczą Jamą” w Krakowie;
- Dyrektor Finansowy  Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia Sp. z o. o. w Bochni;
- Ewelina Sacharewicz-Sędziak – menager ds. gastronomii;
- Park Miniatur „Świat Marzeń” Inwałd.

Serdecznie dziękujemy.

Lidia Szymańska - Dyrektor Centrum Administracyjnego ds. Obsługi Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych