Poniedziałek 29 kwietnia 2024

PC089762-res
W dniach 10-20 grudnia 2016 r. przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Bełchatowie (ul. Pabianicka 17/19) prezentowana będzie wystawa plenerowa Instytutu Pamięci Narodowej „586 dni stanu wojennego”.

12 grudnia br. o godz. 12.00 zapraszamy w tym miejscu na briefing z udziałem Waldemara Wyczachowskiego, starosty powiatu bełchatowskiego oraz dr. Pawła Perzyny, p.o. dyrektora Oddziału IPN w Łodzi.

Wystawa „586 dni stanu wojennego” zaprojektowana w formie kalendarza ukazuje w układzie chronologicznym najważniejsze wydarzenia i zjawiska jednego z najdramatyczniejszych okresów najnowszej historii Polski – od ogłoszenia dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r. do jego zniesienia 22 lipca 1983 r.

Kolejne plansze przedstawiają: strajki i pacyfikacje, przejawy oporu społeczeństwa, oblicze realnego socjalizmu – kolejki, podwyżki cen w lutym 1982 r., weryfikacje pracowników administracji, nauczycieli i dziennikarzy, manifestacje 3 maja i 31 sierpnia 1982 r., reakcje świata na stan wojenny w Polsce, internowania, pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1983 r.

www.lodz.ipn.gov.pl/
zajawka
Aż dwie drużyny zza granicy stanęły na podium VII Ogólnopolskiego Turnieju Curlingowego o Puchar Starosty Bełchatowskiego. Na tafli powiatowego lodowiska w lodowych szachach, jak nazywa się curling, rywalizowało 36 drużyn z Polski i Europy. Pierwsze miejsce zajęła drużyna POS Łódź Monkey Man.
5
Tegoroczny Dzień Górnika pracownicy bełchatowskiej kopalni świętowali w poniedziałek, 5 grudnia. Wśród licznych gości uroczystości był Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz.
zajawka
W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Bełchatowie odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród dla uczestników Festiwalu Ekologicznej Twórczości Dzieci. Przedstawicielom zwycięskich placówek nagrody wręczył Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
drogi zajawka
Na drogach powiatu bełchatowskiego trwają ostatnie w tym roku prace remontowe i modernizacyjne. Ekipy w pomarańczowych kamizelkach można spotkać na czterech odcinkach dróg utrzymywanych przez Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie.
IMG_3717
W Bugumiłowie otwarto Zakład Produkcji Paliw Syntetycznych z bioetanolu. Znajdzie tu pracę 85 osób. Wybudowany od podstaw fabryka wyprodukuje 22.500 ton rocznie paliw syntetycznych z etanolu.
zajawka
Cztery nowe laptopy z drukarkami i dwa profesjonalne urządzenia wielofunkcyjne trafiły do bełchatowskiej Komendy Powiatowej Policji. Zakup był możliwy dzięki wsparciu z budżetu powiatu w kwocie 30 tysięcy złotych. Na ręce komendanta powiatowego sprzęt przekazał Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski.
13
Prawie 40 pań bierze udział w drugiej edycji kursu samoobrony „Nie daj się”, zorganizowanej przez bełchatowskie starostwo. Uczestniczki spotykają się dwa razy w tygodniu po południu i intensywnie ćwiczą. Zajęcia prowadzi licencjonowany instruktor Przemysław Krok.

4
9 litrów krwi i jedenastu kolejnych dawców szpiku przyniosły III Jesienne Spotkania Młodych Krwiodawców pod patronatem starosty Waldemara Wyczachowskiego, które odbyły się w Kleszczowie. Przez trzy dni promowano zdrowy styl życia.
kambit zajawka
Lekcje otwarte, pokazy kulinarne, kosmetyczno-fryzjerskie, degustacje smakołyków i konkursy odbyły się w ZSP nr 4, w których wzięło udział blisko pięciuset gimnazjalistów. Szkoła w oryginalny sposób zaprezentowała to, czego uczy każdego dnia.