Poniedziałek 13 maja 2024

Do Bełchatowa po atrakcje turystyczne i puchary

XXXIII Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych Energetyk 2012 przeszedł już do historii. Przez dwa dni (1-2.09.) jego uczestnicy poznawali walory turystyczne, gospodarcze i ekologiczne powiatu bełchatowskiego, ale również wykazywali się wiedzą krajoznawczą, turystyczną, geograficzną, historyczną, o zasadach udzielania pierwszej pomocy, przepisach ruchu drogowego i historii motoryzacji. Do rywalizacji zgłosiło się blisko 50 uczestników, łącznie 19 załóg.

XXXIII Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych Energetyk 2012 przeszedł już do historii. Przez dwa dni (1-2.09.) jego uczestnicy poznawali walory turystyczne, gospodarcze i ekologiczne powiatu bełchatowskiego, ale również wykazywali się wiedzą krajoznawczą, turystyczną, geograficzną, historyczną, o zasadach udzielania pierwszej pomocy, przepisach ruchu drogowego i historii motoryzacji. Do rywalizacji zgłosiło się blisko 50 uczestników, łącznie 19 załóg, które przyjechały z Warszawy, Pabianic, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Lutomierska, Wrocławia, Łodzi,  Ostrowa Wielkopolskiego, Szamotuł i Elbląga. Drużyny pokonały swoimi samochodami kilkudziesięciokilometrową trasę startując w Drużbicach, a kończąc w Słoku. Po drodze wykonywały w wyznaczonych punktach różne zadania.

- Jest to cykliczna impreza od 1979 roku, której organizatorami są członkowie Klubu Motorowego „Energetyk” działającego przy Elektrowni Bełchatów przy współudziale PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów – mówi Dariusz Biedny, Komandor Zlotu. - Wśród załóg są całe rodziny. Niektóre przyjeżdżają do nas regularnie od lat. W tym roku odnotowaliśmy, niestety,  mniejszą frekwencję, czego przyczyną jest zapewne wzrost cen benzyny i kosztów podróżowania.

Tegoroczną dodatkową atrakcją Zlotu było zwiedzenie największego i najnowocześniejszego bloku energetycznego w Polsce – Bloku 858 MW. Turyści rozegrali także kilka konkurencji rekreacyjno-sportowych. W ramach aktywnego wypoczynku organizatorzy zaproponowali gościom turniej piłki plażowej. Wygrała go reprezentacja KTM „Startu” Pabianice. Zdaniem Tadeusza Dziadzio - sędziego głównego, poziom wiedzy uczestników XXXIII Zlotu był imponujący. We wszystkich konkurencjach można było zebrać maksymalnie 200 punktów. Zwycięska drużyna zdobyła ich ok.170.

Klasyfikacja drużynowa:

I. Klub Turystyki Motorowej „Start” Pabianice;

II. Dąbrowski Klub Turystyki Motorowej z Dąbrowy Górniczej;

III.„ Młodzi Gniewni” z Szamotuł.

Klasyfikacja indywidualna:

I.  Załoga Marka Pisańczuka z KTM „Start” Pabianice, która oprócz pucharu otrzymała cenną nagrodę ufundowaną przez Starostę Bełchatowskiego;

II. Marcin Radlak z Wrocławia;

III. załoga Anny Rój z DKTM Dąbrowa Górnicza.

Pucharem im. Zenona Kajdaniaka, byłego wieloletniego prezesa Klubu „Energetyk” za  najlepsze wyniki w konkurencji udzielania pierwszej pomocy i wiedzy o przepisach ruchu drogowego uhonorowano załogę Dominika Grześkowiaka, która zajmując 9 miejsce otrzymała również nagrodę dla najlepszej załogi z Bełchatowa. Andrzej Piziak z Elbląga otrzymał nagrodę dla załogi z najdalszej miejscowości. Z kolei puchar dla najlepszej kobiety – kierowcy odebrała Anna Rój z DKTM Dąbrowa Górnicza. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych turystów fundując puchary – oczywiście za I miejsca - dla wszystkich dzieci biorących udział w Zlocie.

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu