Wtorek 14 maja 2024

Aktualności

W sobotę 25 października zakończyła się realizacja projektu pn. Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży 2014. Trzydzieścioro uczniów z naszego powiatu i obwodu kaliningradzkiego spędziło łącznie 12 dni poznając wzajemnie swoją kulturę, zachowania w codziennych sytuacjach, sposób w jaki postrzegają świat. Tematem przewodnim wymiany była "Przyroda Polski i Rosji oraz metody jej ochrony".
  Starosta Bełchatowski zaprasza do udziału w  EKO-Pikniku, współfinansowanym przez  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,  który odbędzie się w piątek, 24 października br. o godz. 17.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Bełchatowie.
Samorząd Powiatu Bełchatowskiego corocznie wspiera inwestycje Miasta Bełchatów związane z ekologią. Jedną z nich w tym roku jest utworzenie „zielonej klasy” w Publicznym Gimnazjum rr 4 na os. Binków. Na ten cel zabezpieczono w budżecie 20 tys. zł.
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Bełchatowie organizuje konkurs „Jesienny zbiór kasztanów”. Zapraszamy przedszkola z terenu powiatu bełchatowskiego do zaangażowania dzieci w zbiór kasztanów i żołędzi, które zostaną przekazane Nadleśnictwu Bełchatów na zimowe dokarmianie zwierząt. Termin zakończenia zbioru: do 14 listopada 2014 r.
Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością z powiatu bełchatowskiego zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym „Ekologiczny dom – ekologiczne życie”. Każdy uczestnik może przesłać na konkurs 1 pracę plastyczną (format A-3.) wraz z kartą zgłoszenia. Prace należy przesłać do Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, ul. Pabianicka 34, pok.12 - do 30 października 2014 r.
We wrześniu oraz październiku 2014 r. do jesiennego arboretum w Rogowie na wyjazdy z zakresu edukacji ekologicznej, organizowane przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w bełchatowskim starostwie,  wybrały się grupy gimnazjalistów i uczniów podstawówek z kilku miejscowości w naszym powiecie.
20-10-2014

Oświata pod lupą

Jaki jest stan oświaty w zakresie kompetencji samorządu Powiatu Bełchatowskiego, zobrazowany liczbami uczniów, kadry czy środków przeznaczanych na wyposażenie, zajęcia dodatkowe i remonty w latach 2013/14? Podczas tegorocznej uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej wicestarosta Marek Jasiński skuoił się na najważniejszych aspektach tego obszaru działania władz powiatu.
Ochotnicza Straż Pożarna z Kociszewa to kolejna z jednostek, której Powiat Bełchatowski pomógł sfinansować zakup sprzętu bojowego. Wysłużona, stara motopompa z `85 roku, którą  dotychczas dysponowali strażacy, nareszcie doczekała się godnego zastępstwa. Nowa motopompa pożarnicza typu M8/8 o mocy silnika 41 KM i wydajności 800-1750 l/min to sprzęt, który z pewnością przyśpieszy i podniesie skuteczność akcji gaśniczych. Powiat przeznaczył na jej zakup dotację w kwocie 9 tys. zł. Jest to druga dotacja dla OSP Kociszew.
Powiat Bełchatowski wspiera działania związane z gospodarką ściekową i ochroną wód. Dotację w wysokości 150 tys. zł otrzymała Gmina Szczerców na realizację zadania pn. „Modernizacja kanalizacji sanitarnej metodą bezodkrywkową w Szczercowie w ul. Piłsudskiego i ul. Konopnickiej”. Gminie Zelów przyznano 40 tys. zł na realizację zadania pn. „Budowa oczyszczalni ścieków wraz z remontem instalacji kanalizacji sanitarnej przy Szkole Podstawowej w Bujnach Szlacheckich”.
Począwszy od 20 października rozpoczynają się spotkania - konsultacje społeczne dotyczące zapisów w "Strategii rozwoju Powiatu Bełchatowskiego w latach 2014 - 2020". Zapraszamy do udziału w nich mieszkańców chcących poznać proponowane kierunki rozwoju naszego regionu. Zapraszamy do udziału w  dyskusji. Spotkania zaplanowano w każdej gminie.