Niedziela 19 listopada 2017

Aktualności

Na terenie naszego powiatu istnieje około 400 organizacji pozarządowych. Spektrum ich działalności jest bardzo szerokie, ale niekoniecznie znane szerokiemu gremium. Starostwo powiatowe zaproponowało stowarzyszeniom, by chwaliły się swoimi osiągnięciami, głównie tymi nieobliczonymi na zysk. Jest taka możliwość, np. prezentacji zdjęć w holu urzędu czy w artykułach prasowych na stronie internetowej powiatu.
Radosna atmosfera, poczęstunek i wesoła zabawa towarzyszyły uczestnikom spotkania z okazji Powiatowego Dnia Seniora. W zorganizowanym przez Zarząd Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów święcie uczestniczyło 40 osób. Spotkał się z nimi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, który jako patron honorowy, wsparł tę inicjatywę finansowo.
O zrealizowanych zadaniach przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, przyszłorocznej współpracy samorządu ze stowarzyszeniami i pomysłach na promocję powiatu będzie mowa na najbliższej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie. Radni spotkają się w poniedziałek, 20 listopada.
Bezinteresownie niosą pomoc, poświęcają swój wolny czas, uczą się empatii, zrozumienia, tolerancji. Mowa o Szkolnym Klubie Wolontariusza, który zrzesza kilkudziesięciu młodych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Bełchatowie. Działalności młodych ludzi przyjrzał się Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, podczas specjalnego spotkania w szkole.
„I ty możesz zostać masterchefem” to konkurs oparty na pomyśle popularnego programu telewizyjnego adresowany do młodzieży, która zawody związane z gotowaniem zdobywa w bełchatowskich szkołach. Motywacją do rywalizacji były nie tylko nagrody, ufundowane przez starostwo, ale sprawdzenie swoich umiejętności i konkurencyjności, a nawet odporności na stres.
Małe, średnie i duże firmy z powiatu bełchatowskiego znów mogą sięgnąć po medale. Coroczny konkurs dla przedsiębiorców, organizowany przez bełchatowskie starostwo, odbywa się już po raz jedenasty. Jest to szansa dla firm, by pochwaliły się swoimi osiągnięciami.
Prawie 70 osób wybrało się na ostatnią w tym roku wyprawę z cyklu „Rowerem przez powiat”. Rajd zorganizowany 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, powiódł po miejscach związanych z krwawą historią naszego kraju i regionu. Uczestnicy wyprawy oddali hołd bohaterom, chwilami zadumy uczcili pamięć osób poległych w walkach o wolność Polski.
Księża Sercanie z Parafii NMP Matki Kościoła i św. Barbary w Bełchatowie organizują po raz piąty turniej piłkarski „Strzel gola dla Karola". Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież do lat 26. Amatorskie drużyny osiedlowe, podwórkowe czy szkolne już mogą się zgłaszać. Rozgrywki odbędą się w sobotę, 25 listopada.
Nabożeństwem, apelem poległych i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej uczciliśmy 99. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Nowi członkowie ZS „Strzelec”, organizacji społeczno-wychowawczej złożyli tradycyjną przysięgę o byciu wzorem postawy patriotycznej Polaka.

Wciąż trwa akcja zbiórki darów dla polskich dzieci i rodzin należących do Wspólnoty Miłosierdzia Bożego w Solecznikach na Litwie. Dziś w biurze Regionalnej Izby Gospodarczej Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Andrzej Ratajski, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Bełchatowie, apelowali za pośrednictwem mediów do mieszkańców o dalsze wsparcie akcji.

- Dziękujemy za dary, które już mamy zgromadzone, ale zachęcamy do większej aktywności, otwórzmy nasze serca dla Polonii za granicą – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Chcemy wspólnie z Izbą Gospodarczą przygotować taki wyjątkowy transport na święta, aby wspomóc naszych rodaków z Litwy i zrobić im tym niespodziankę.

Rejon Solecznicki jest samorządem partnerskim powiatu bełchatowskiego od sierpnia 2013 roku. 80 procent spośród ok. 30 tysięcy jego mieszkańców, stanowią Polacy. Zbiórka darów jest jednym z efektów tegorocznych kontaktów Regionalnej Izby Gospodarczej z przedsiębiorcami z Solecznik.