Piątek 27 listopada 2020

26-11-2020

Sesja Rady Powiatu

sesja główne
XXIV Sesja Rady Powiatu w Bełchatowie odbędzie się 27 listopada, w trybie korespondencyjnym. Projekty i materiały do poszczególnych spraw dostępne są na stronie Powiatu Bełchatowskiego w zakładce e-sesja.
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie i Centrum OPUS zapraszają na cykl dwóch spotkań on-line pod tytułem „Wolontariat – jak i po co uruchamiać aktywność wolontarystyczną w lokalnej społeczności? Są zaplanowane we wtorki 8 grudnia i 15 grudnia po południu. Mogą wziąć w nich udział mieszkańcy, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, a także liderzy lokalni, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury, pracownicy instytucji związanych z pomocą i opieką, osoby zainteresowane tematyką wolontariatu.
główne
Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Wawrzyńca w Łobudzicach otrzymała dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi na remont drewnianych sklepień w świątyni. Prace już trwają. Kościół od pewnego czasu sukcesywnie odzyskuje swój blask.
główne
Powiat Bełchatowski wsparł finansowo miasto Bełchatów w zadaniu pod nazwą „Instalacja fotowoltaiczna w Szkole Podstawowej nr 1 oraz Szkole Podstawowej nr 12 w Bełchatowie”. Na ten cel przekazano blisko 400 tys zł. Środki pochodzą z budżetu powiatu. Wszystkie prace związane z budową obu instalacji kosztowały nieco ponad 418 tys. zł.
mammo2
Mieszkanki Bełchatowa, będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Badanie skierowane jest do pań w wieku 50- 69 lat, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatu mogą wziąć udział w ciekawym konkursie fotograficzno-plastycznym pt. „Jestem obrazem”. Autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody. Konkurs organizują Zespół Szkolno-Przedszkolny i SP im. A. Brandta w Kurnosie Drugim. Inicjatywę objęła patronatem honorowym Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr.
główne spis rolny
Do końca zbliża się Powszechny Spis Rolny 2020. Właściciele gospodarstw do 30 listopada br. muszą przekazać informacje poprzez stronę intermetową lub rozmowę telefoniczną z rachmistrzem.
stypendium
Do zaszczytnego grona stypendystów Starosty Bełchatowskiego dołączyło dwadzieścia osób. Są to studenci, którzy w roku akademickim 2019/2020 uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce, a potwierdzającą to dokumentację złożyli do starostwa w regulaminowym terminie do końca października br. Najwyższa nagroda wynosi 3 tys. zł, najniższa 550 zł. Na wszystkie stypendia samorząd powiatu przeznaczył 19 900 zł.
dym2
Mówi się o nim „cichy zabójca”, bowiem odbiera życie po cichu i niepostrzeżenie. Właśnie o tej porze roku, w sezonie grzewczym jest najgroźniejszy. Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem, kilka tysięcy osób ulega zatruciu, co roku są także ofiary śmiertelne. Dla bezpieczeństwa należy regularnie wykonywać kontrole przewodów kominowych. Pomocna będzie także czujka.